Saturday, December 17, 2016

Šmartinsko jezero

Šmartinsko jezero je priljubljena točka za sprehode, piknike ribolov in podobno.


Tuesday, December 13, 2016

Glavni trg Celje


Zasnova trga sega v srednji vek. Skozi zgodovino je večkrat spremenil ime: Trg, Veliki trg, Markov trg, Tomšičev trg. Od leta 1993 se ponovno imenuje Glavni trg.


Na južnem koncu trga je Marijino znamenje iz leta 1776, ki stoji na mestu kjer je v preteklosti stal sramotilni steber in kjer so usmrtili morilca Pretnerja. Na stebru stoji kip Device Marije, ob njej pa kipa sv. Roka in sv. Florjana, v 19. stoletju je bil postavljen še kip sv. Jožefa. Na stranicah  podstavka so posvetilni napisi v latinščini, nemščini in slovenščini.











Friday, December 2, 2016

Kip splavarja



Kip je bil postavljen leta 1961 ob zaključku regulacije Savinje. Avtor je akademski kipar Boris Kalin.





Kip predstavlja tradicijo splavarjenja, ki sega v Celju v pozni srednji vek in se je obdržala vse do II. svetovne vojne.


Thursday, December 1, 2016

Prešernova ulica Celje


Gosposka ulica Celje

Najstarejša ulica v mestu, tradicionalno domovanje raznoraznih obrtnikov.  Na njeni trasi je že v Celeii potekala rimska cesta. V zgodovini je spremenila mnogo imen: Lange gasse, Herren gasse, Grajska, Zidanškova, Dolga... Povezuje glavni trg in Trg celjskih knezov.

Cerkev svetega Danijela Celje

Ena najstarejših zgradb v mestu. Na mestu romanske cerkve iz 12. stoletja je bila zgrajena v prvih letih 14. stoletja. Skozi zgodovino je bila večkrat prezidana in obnovljena. Danes je stolnica celjske škofije. Na njeni severni strani je kapela Žalostne Matere Božje, ki predstavlja sam vrh sakralne umetnosti srednjega veka na slovenskem.


Rimski mozaik Celje





TIC Celje





Kvartirna hiša



Alfred Nobel


Doprsni kip Alfreda Nobla je postavljen na vogalu kvartirne hiše kjer je živela družina Sofie Hess, velike ljubezeni slavnega fizika, zaradi katere je Celje tudi obiskal. Danes je v hiši sedež Turističnega društva Celje, erotična galerija "Račka" in rezidenčno stanovanje za gostujoče umetnike.

Alma Karlin

Svetovna popotnica, pisateljica, teozofinja, poliglotka... Alma Maksimiljana Karlin  je ena znamenitejših celjskih osebnosti.  Sicer najbolj znana po svoji poti okoli sveta (1919- 1928), je napisala tudi preko dvajset objavljenih knjig (potopisov, romanov in etnoloških del). Pokopana je na Svetini.

Foto Pelikan

Josip pelikan je bil pomemben kronist mesta od leta 1920, ko se je priselil v Celje, pa vse do smrti leta 1977. Njegov fotografski opus obsega vsae pomembnejše dogodke njegovega časa in je prava fotografska legenda mesta, ki je vedno stavil predvsem na kvaliteto. Njegov kip stoji pred Narodnim domom, stekleni fotografski atelje, kjer je ustvarjal, pa je danes del stalne zbirke Muzeja novejše zgodovine Celje.